Tolkien a jeho život
"V jisté podzemní noře bydlel jeden hobit. Nebyla to žádná ošklivá, špinavá, vlhká díra plná konečků žížal a páchnoucí slizem, ani vyschlá, holá písčitá jáma, kde by se nedalo na nic sednout a ničeho se najíst: byla to hobití nora, a to znamená komfort. ..."

J.R.R.Tolkien
Tak začíná kniha, jejíž zfilmované pokračování Pán prstenů, natočené podle stenojmenné trilogie J.R.R.Tolkiena hýbalo plátny kin celého světa. Málokterá kniha se v minulém století dočkala tak spontánní a příznivé odezvy jako jeho dva příběhy - Hobit, cesta tam a zase zpět a trilogie Pán prstenů. Zakládaly a zakládají se kluby fanoušků, vznikaly hudební skupiny Hobiti, prodávají se různé doplňky na témata z obou knih, zfilmovaný Pán prstenů je nejen finančně veleúspěšný, ale je nominován na ocenění Oskarem ... . Zkusme se spolu podívat a připomenout si z astrologického pohledu dostupná data o autoru novodobého mýtu o boji dobra se zlem, o oxfordském profesoru lingvistiky a literární historie.

Začněme jako v pohádce: Bylo - nebylo, v anglickém Birminghamu, někdy v pozdní části roku 1850 se narodil muž jménem Arthur Reuel Tolkien a o dvacet let později v lednu 1870 žena Mabel Suffieldová. Mladý bankovní úředník Arthur Reuel Tolkien (jeho předci snad v 18. století pocházeli z Německa), odešel roku 1890 v důvěře v nové příležitosti spolu se svou snoubenkou Mabel Suffieldovou do Jižní Afriky (její rod od nepaměti pocházel z West Midlandu - "západního středozemí"), aby tam pracoval na významné posici v bance. Snoubenci se vzali 16. dubna 1891 v Katedrále Kapského města a začali žít Bloemfonteinu. Mladým manželům se v neděli 3. ledna 1892, ve správný čas dle viktorianských představ, v Bloemfonteinu v Jižní Africe narodil chlapec, kterému dali jméno John Ronald Reuel. Zde narážíme na potíž - astrologické databáze (Lois Rodden, H.Taeger) údaje o času narození označují jako velmi nespolehlivé, protože existuje více hodnot. Pomáhá nám však dopis, v němž pyšný otec své matce píše: "Mabel mi dala minulou noc krásného chlapce. ...domů jsem přivedl lékaře kolem osmé ... zůstal (doktor) pak se mnou a pili jsme spolu na zdraví našeho syna do 24 40". Po korekcích časů z tohoto rozpětí (18 hod 00 - 24 hod 40) můžeme získat čas narození 19 hod 24 GMT a sestavit radix, který se ukazuje, jak uvidíme dále, jako odpovídající pozorovaným záležitostem ze života J. R. R. Tolkiena (obr.č. 1).


Obr. č.1
Za 2 roky po jeho narození přišel 17.2.1894 na svět bratr Hilary. Ale už v dubnu 1895 musela matka s oběma dětmi kvůli zdravotním obtížím prvorozeného Ronalda přesídlit ze suchého a horkého podnebí Jižní Afriky zpět domů do Birminghamu. Otec zůstává s plánem připojit se ke své rodině, až mu to čas dovolí. Nedlouho po návratu však přináší život od přírody vážnému chlapci (Slunce v Kozorohu) a rozdělené rodině první velkou zkoušku - 15. února 1896, v Jižní Africe, otec umírá na revmatickou horečku (Tolkienovo progresivní MC je v tu dobu v konjunkci s radixovým Neptunem, transitující Uran na osudovém sestupném Lunárním uzlu, transitující Saturn v kvadrátu k nativnímu ascendentu). Matka s oběma chlapci se pak stěhuje z Birminghamu do malé vesničky Sarehole, kde učíla. Uměla latinsky, francouzsky a německy, malovala a hrála na klavír. Malý Ronald se ve čtyřech letech naučil číst a brzy nato i psát (Uran na hrotu třetího domu, Merkur - vládce MC, ve velmi těsném sextilu s Lunou). Na podzim 1899 se Ronald ucházel o přijetí do Školy krále Edwarda, ale nebyl pro nedostatek místa přijat, uspěl až příští rok (září 1900). Mezitím matka Mabel Tolkienová a její sestra May Incledonová vstupují z přesvědčení do římsko-katolické církve a to jim přináší hněv a odpor jejich silně baptistických příbuzných, takže všichni se až na výjimky od tříčlenné rodiny odvrací a přestávají ji finančně podporovat. Tehdy také rodina přesídlila ze Sorehole do Moseley, aby byli blíž škole i Birminghamu. V následujících letech se z finančních důvodů znovu několikrát stěhovali (1901, 1902) a mladý žák Ronald kvůli penězům dokonce přešel studovat jinam - na méně prestižní Střední školu sv. Filipa. V roce 1903 však získává stipendium Školy krále Edwarda a znovu se na ni vrací Ve škole se cítí dobře, byla pro něj zábavou. Stává se kapitánem rugbyového týmu a účastní se většiny sportů na škole (vládce Asc Slunce v 5. domě). Aby ale nebyl život malého Johna jednoduchý, 14. listopadu 1904, mu jako dvanáctiletému umírá matka ve 34 letech po 6 dnech cukrovkového bezvědomí (tehdy byl Tolkienův progresivní Asc v kvadrátu s Plutonem - spoluvládcem radixového domu smrti, progresivní Luna a Venuše napadaly kvadrátem a Mars konjunkcí osudový sestupný Lunární uzel, Saturn byl stále v kvadratuře s Merkurem, vládcem MC a matky - obr. č.2).

Obr. č.2
Od těch dob se prý datuje Tolkienův vážnější náhled na svět. To, že ztráta matky v něm zanechala hluboké stopy, můžeme vidět i v přenesení jména matčina rodného kraje West Midlandu do hobití ságy pod jménem Středozem. Nakrátko (listopad a prosinec 1904) se pak osiřelí bratři stěhují k tetě Beatrice Suffieldové, ale již počátkem roku 1905 jsou oba v souladu s přáním zesnulé matky svěřeni do péče otce Francise Xaviera Morgana, katolického kněze Birminghamské oratoře, který se o ně významným způsobem stará (z astrologického pohledu odpovídá jakožto církevní osoba Jupiterovi - vládci Tolkienova IV. domu v domě VII.). Po třech létech, začátkem roku 1908 se oba bratři za Francisovy podpory stěhují do samostatného pokoje v ulici za oratoří v domě paní Faulknerové (byla známa pořádáním hudebních večírků). Zde poznává svou osudovou budoucí lásku, o tři roky starší Edith Brattovou (* 21.1.1889 v Gloucesteru), také sirotu, která ztratila matku ve 14 letech (Edith odpovídá svým Sluncem ve Vodnáři tomu, že má Tolkien hrot VII. domu stálých partnerek také ve Vodnáři a že je starší - spoluvládcem Vodnáře je planeta označující starší osoby - Saturn). Po smrti své matky byla poslána do internátu kde získala značné hudební vzdělání díky kterému pak byla u paní Faulknerové). Oba se rychle sblížili nejen pro to že byli sirotci - spojovala je vzájemná náklonnost, ale i společná obliba kanadských žertíků. Láska, ve kterou náklonnost brzy přerostla se neutajila a tak se stalo, že otec Francis nakonec domlouval mladému zamilovanému muži (bylo mu tehdy 16 let!) a požádal jej, aby si na svou lásku počkal do dospělosti - do 21 roků. To bylo pro oba zamilované velmi těžké a pociťovali to jako nespravedlivé, ale zodpovědný mladý Kozoroh poslechl autoritu, které si vážil a která mu nahrazovala otce. Edith se odstěhovala a Ronald se o to více napřel do studentského života a začal brát svá studia zodpovědněji. Začíná (na druhý pokus) studovat klasickou filologii (tj. latinský a řecký jazyk a literaturu) na Oxfordu na Exeterské koleji a dokonce již 17.12 1910 dostal cenu Open Classical Exhibition od Exeter Colleague.

Přitom se dále věnoval rugby a opět, jako na střední škole, založil diskusní klub. Fascinovaly ho však severské jazyky, mytologie a filologie (se sestřenicí si již v dětství vymyslel svůj první vlastní jazyk, ve kterém spolu nejen mluvili ale i zpívali). Studia běžela a konečně se přiblížil očekávaný den 21. narozenin, kdy již mohl své lásce napsat dopis, v němž jí požádal o ruku.


Edith
Jaké však přišlo zpět překvapení - byl to dopis říkající ne, v němž Edith píše, že je již zasnoubena s jiným. Okamžitě se rozhodl a jako pravý houževnatý Kozoroh ihned vyjel vlakem za Editou, aby ji přemluvil ke zrušení zásnub s jiným, a aby získal její slib. Ona, protože jen podlehla tlaku rodiny snoubence a nikdy příliš o své lásce k Tolkienovi nepochybovala, se dala výmluvným Ronaldem přemluvit (dovedeme si představit jak významně pomáhala radixová konstelace Luna sextil Merkur) a slíbila mu, že si ho vezme. (Dokoce se kvůli němu později, 8. 1. 1914, stala katoličkou). Tolkien se s další chutí se vrhá do studia a v témže roce (1913) úspěšně skládá zkoušky Honours Moderations a přechází na doporučení svých učitelů na studium anglistiky. 1915 promuje (získává BA) a současně je mu udělena hodnost poručíka Lancashirského střeleckého pluku (aby nemusil přerušit studia účastnil se souběžně programu výcviku ve zbrani). Téhož roku získává titul MA. Poté, 22. 3. 1916, se konečně žení se svou láskou Edith Brattovou, kterou miloval od svých jinošských let. Protože tou dobou již zuří I. světová válka, je záhy po svatbě červnu 1916 poslán válčit do Francie kde se účastní akce u Same jako 2. nadporučík. Vrací se na rozdíl od mnoha jiných nezraněn domů, ale trpí zákopovou horečkou (nakažlivou nemocí, kterou přenášely vši).

Po vyléčení téhož roku začne působit jako nezávislý učitel na Oxfordu. 16. 11. 1917 nastává radostný den - mladým manželům se narodí první dítě - syn John Francis Rauel (stává se později knězem). Další syn Michael Hillary Rauel přichází na svět v říjnu 1920 (později se stal ředitelem školy), v roce 1924 se narodí třetí syn Christopher Reuel (přednášel na universitě) a nakonec v roce 1929 dcera Priscila (stala se z ní sociální pracovnice).

Od roku 1918 Tolkien pracuje jako pomocný lexikograf na Oxfordském slovníku, roku 1919 získává diplom za studia v literatuře a lingvistice (specializoval se na staroanglický jazyk). V roce 1921 začíná učit na universitě v Leedsu v posici universitního profesora anglického jazyka, 1924 je jmenován profesorem. (Roku 1922 vydává svou první práci - Slovník střední angličtiny a o dva roky později, roku 1925 kritickou edici výpravné básně ze 14. století - Sir Gawain a Zelený rytíř.)

Zavážný je v kariéře rok 1925 - Tolkien získal místo v konkurzu na univesrsitě v Oxfordu a vykonával funkci Rawlingsonský profesor anglo-sasštiny a odborný asistent Pembroke College po dobu dalších 24 let Solární horoskop roku 1925 (obr. č. 3)


Obr. č.3
svými konstelacemi jen potvrzuje významnost nadcházejícího času jak pro kariéru, prosazení se a rozvoj tvůrčích sil (ascendent v těsné blízkosti radixového ascendentu, povýšená Luna u MC, silně obsazený V. dům s převážně harmonickými vazbami ... ). Roku 1934 publikuje studii Chaucer jako filolog a roku 1936 studii Beowulf: netvoři a kritikové.

Na Oxfordské universitě, kde dříve vystudoval a pak začal sám učit, zpočátku nic nenasvědčovalo tomu, že by se měl stát spisovatelem krásné literatury. Nebyl přitom sucharským profesorem, měl výrazný smysl pro humor, přátelil se, rád jedl tradiční anglická jídla, popíjel sherry, pivo, víno, zpíval a jezdil na přednášky na kole. Nezapomínejme také, že měl tři syny a jednu dceru, které velmi miloval (vládce Asc v domě V.). Vykládal jim pohádky a příběhy, do kterých díky své fantazii zakomponovával motivy, tradice a postoje ze středověku a starých nordických ság (například jména trpaslíků a čaroděje Gandalfa pochází z nordické ságy Edda). Traduje se, že někdy kolem roku 1933 měl poprvé začít vyprávět svým dětem o směšném malém stvoření jménem Bilbo - pozdějším slavném hobitovi. Přátelé a kolegové z university ho přiměli, aby svá vyprávění zapsal. Tuto práci dokončil roku 1936 a tak v jeho 45 letech 21. 9. 1937 vychází Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky - a má úspěch, vydání bylo do konce roku rozprodáno. Brzy nato vychází i v USA, kde dokonce Tolkien dostává cenu za nejlepší dětskou knihu roku. Ale Hobbit nebyl sám - ještě před jeho vydáním na popud anglického nakladatele a přátel, nyní již jako úspěšný autor, pracuje na "dodatku" - navazující trilogogii nazvané Pán prstenů. Tato práce mu zabrala 13 let, dopsána byla 1949 (některé prameny říkají 1948) jakožto sága o 1300 stranách. Mezitím, počínaje rokem 1945 se Tolkien stává Mertonským profesorem anglického jazyka a literatury na Oxfordu a toto místo si udržel až do odchodu do penze v roce 1959, kdy mu bylo 67 let. Z trilogie vychází konečně roku 1954 rychle za sebou v Anglii první dva díly (první díl byl rozebrán za měsíc po vydání), rok nato i díl třetí. Později téhož roku vychází Pán prstenů i v Americe. V roce 1957 měl Tolkien odcestovat do Spojených státu, aby přijal čestné hodnosti od Marquettské, Hardvardské a mnoha jiných universit, a přednesl sérii přednášek. Výlet však byl zrušen pro nemoc jeho ženy Edith a Tolkien už nikdy cestu do USA neuskutečnil. Skutečnou senzací se však trilogie stává až v roku 1965 (6 let po ochodu do pense) díky dvojímu paperbackovému vydání a zahajuje svoji dráhu jako kultovní literatura amerických beatníků. Na obou březích atlantského oceánu pak vzniká hobbití a elfí tolkienománe. Zajímavé je sledovat čáry úspěchu jdoucí Amerikou - tj. místy, kde je Merkur, Venuše a Slunce na MC (viz přiložená astrokartografická mapka s rozvinutým horoskopem J. R. R.T. - obr. č 4).


Obr. č.4
On sám žije na odpočinku ve vesničce Headington a celý tento povyk slávy se ho vnitřně nedotýká (byť mu přináší větší finanční nezávislost). 1968 se Tolkienova rodina se stěhuje do Poole blízko Bournemouth. Ale čas postupuje a 29. 11. 1971 umírá Edith Tolkienová po krátkém, ale těžkém onemocnění přisuzovaném žlučníkovému záchvatu, když dlouho předtím měla pohybové obtíže. 1972 se ovdovělý Tolkien vrací do Oxfordu, učí se žít nově a bez ženy, téhož roku obdrží od královny Řád Britského impéria a čestný doktorát Oxfordské univesity. Ale pokročilý věk si vybírá svou daň. Do té doby zdravému Tolkienovi zažíná zlobit zažívání, musí držet dietu a omezovat se v jídle. Dokonce mu praskl žaludeční vřed a také onemocněl plicní infekcí. V neděli 2. září 1973 John Ronald Reuel Tolkien umírá ve věku 81 let v soukromé nemocnici v Bournemouth.

V roce 1977 se kruh novodobé mytologie uzavírá a je konečně posmrtně vydán Silmarillion, který Tolkien napsal jako svou prvou knihy příběhů, a který jím byl tak častokrát neúspěšně nabízen k vydání a mnohokrát přepracováván. Konečné vydání bylo dokončeno jeho synem Christopherem. Kouzlo a věhlas Tolkienových příběhů vedou zákonitě ke zfilmování Pána prstenů. 10.12. 2001 má v Londýně premiéru první díl trilogie (transitní Neptun, radixový signifikátor společenského úspěchu v trigonu na sebe, Jupiter v trigonu na sebe a pravděpodobně i Luna v harmonických vazbách - obr. 5.),


Obr. č.5
v ostatních zemí vzápětí po 9 dnech. A hned za 10 dní si film vydělal na náklady všech tří dílů. Začátkem roku 2004 se film dostává mezi pět kandidátů na Oskara - hle jaký hmotný úspěch. Ten však nebyl pro Tolkiena hlavním stimulem k životu či psaní. Sám vždy tvrdil, že touha po majetku (a v jeho dílech to můžeme snadno nahlédnout), byla a je prapříčinou všeho zla.

A tak chceme-li uctít tohoto výjimečného "průměrného středostavovského tradicionalistu", snílka a vypravěče, zkusme v sobě hledat onen znepokojivý kousek dědictví po vílím předkovi, který stejně tak jako hobiti Bilbo či Frodo v sobě neseme, a který zrovna tak jak jim, může dát i našim životům jiný rozměr.

© Ing. Zdeněk Bohuslav, CSc., 732354413, zdenek@bohuslav.com Tolstého 20, 101 00 Praha 10